Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce zwolnić z godzin dla starszych

Poradnik Klienta

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla wiekowym. Przywrócenie działalności centrów handlowych, prowadzenie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starych również swobodę mienia z rowerów miejskich – min. takie zapisy odnalazłyśmy się w modelu łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla wiekowym

– W układu z planowanym wprowadzeniem drugiego kroku znoszenia ograniczeń powiązanych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do roboczych konsultacji projekt zdecydowania w tej rzeczy.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sytuacji ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w układu z działaniem stanu epidemii.

Uważa ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w końca zakrywania ust i nosa, a ponadto wprowadza modyfikacji w obszarze przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w piłce nożnej i żużlu i posiadania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W oparciu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania wprowadzone w zdecydowaniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W modelu zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą potrafiły być utrzymywane pod warunkiem, że zachowane będą inne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja przygotowuje się również przywrócenie roli w punktach handlowych o wielkości sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, jaka stanowiła otwarta na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że ograniczono liczbę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na jakiej stanowi dokonywana sprzedaż lub przyznawane są usługi. Nadal – do usunięcia będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub robienia kampanii usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja przygotowuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem działającym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a ponadto lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w postaci konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających ścianę w układu z wykonywaniem pracy zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Polsce albo w państwie sąsiadującym, a ponadto uczniów pobierających naukę w Polsce albo w państwie sąsiadującym. Z opinie na dolę epidemiczną nie dotyczy toż kobiet wykonujących zawód medyczny i osób wykonujących pracy zawodowe, służbowe lub zarobkowe w głowach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia zdobycia w działanie projektowanego rozporządzenia umożliwia się również czerpanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w końca zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie liczby osób przechodzących w kulcie religijnym. W budynkach kultu religijnego niższych niż 75 m kw. będzie mogło realizować w ostatnim jednym czasie pięć osób, wśród osób przechodzących w mieniu tego kultu.

Na energii rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie uzyskiwanie z rowerów miejskich.

Projekt wprowadza też zmiany, jeśli idzie o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments