Panaceum na zakwasy

Panaceum na zakwasy

zdrowie i uroda

Panaceum na zakwasy

Uprawiając sport, prędzej czy później możemy odczuć nieprzyjemne dolegliwości, popularnie zwane zakwasami. Jeśli już do nich dopuścimy, warto zmierzyć się z nimi, zamiast rezygnować z aktywności fizycznej, biorąc je na „przeczekanie”.

Dlaczego zakwasy powstają?
Nazwa „zakwasy” ma związek z kwasem mlekowym, który pojawia się w mięśniach po wysiłku (tzw. beztlenowym). Powoduje od dolegliwości bólowe do momentu, aż zostanie wypłukany z tkanki mięśniowej (około 1-2 godziny). Doskwierający nam ból może być także związany z niedokrwieniem i/lub niedotlenieniem mięśni. Zanika on w momencie pracy danego mięśnia. Ból mięśni, który odczuwamy dłużej, bo nawet 72 godz. to „zespół opóźnionego bólu mięśniowego”. Popularnie jest on nazywany właśnie „zakwasami”. Tak naprawdę jest on spowodowany mikrourazami w tkance mięśniowej. Można zmniejszyć do minimum ryzyko pojawiania się tej dolegliwości. Warto pomyśleć o tym nieco wcześniej, niż później zaniechać uprawiania sportu przez parę dni.

Zapobieganie zakwasom
Zawsze na początku treningu należy unikać zbytniego obciążania mięśni. Należy rozgrzewać się powoli i zwiększać intensywność stopniowo. Jeśli ktoś nie uprawia sportu regularnie, lepiej jest zrezygnować w ogóle z maksymalnych obciążeń mięśni. Jeśli się biega, należy robić to powoli. Jeśli jeździ się na rowerze, praca mięśni także powinna być zrównoważona. Im częściej pracuje dana partia mięśni, tym bardziej można je forsować. Jednakże zgodnie z żelazną zasadą: nigdy nie na początku treningu.

Jakie są środki zaradcze na zakwasy
Jeśli zakwasy już powstały, nie musisz rezygnować od razu z aktywności fizycznej. Można skutecznie pozbyć się zakwasów. Zalecany jest lekki trening tlenowy, czyli taki, który obejmuje ćwiczenia wytrzymałościowe, nie siłowe (rolki, rower, biegi itp.). Oczywiście początkowo możemy odczuwać ból, jednakże będzie on powoli się zmniejszał i na końcu poczujemy już ulgę. Kolejnym sposobem na zakwasy mogą być gorące kąpiele i ciepłe okłady. Można w aptece zakupić także maść na ból mięśni. Dodatkową ulgę z pewnością przyniosą dam delikatne masaże obolałych miejsc. Skorzystanie z sauny też powinno przynieść poprawę.

Podsumowując: najgorszym sposobem na zakwasy jest bezczynność. Powrót do formy w takim wypadku może nam zająć dużo czasu.

Artykuł powstał dzięki portalowi sex telefon

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karol
1 rok temu
Daj ocenę :
     

Niby działą, choć moim zdaniem nie.