Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Filozofia szczupłego zarządzania zarabia na pozycji. Lean Management grany jest w kompleksowym zarządzaniu przedsiębiorstwami z jakiejś branży. W średniej opinii metoda stosowana z procesem produkcyjnym, dziś przenikła do niemal wszystkich obszarów funkcjonowania firmy.

Przeprowadzki Moryń zadzwoń 666484444

Wdrożenie lean management w danej organizacji wymaga kompleksowych znajomości urządzeń i metod, a ponadto wielkiej zmiany w rodzaju myślenia kadry kierowniczej. Choć poznanie całej filozofii jest muszącym procesem, widoczne efekty motywują do większego wdrażania założeń. Sektor wysyłkowy automatyzuje nasze wykonania dodatkowo stanowi bogatym dowodem na ostatnie, jak wykorzystać potencjał nurtu lean. Jak filozofia Lean rozpoczyna się w logistyce?

Zobacz również dpd Kołobrzeg

Szczupłe zarządzanie

W Polsce w dyskursie o lean management dostało się określenie szczupłe zarządzanie. Nazwa oddaje rzecz i pierwszy nurt tej filozofii, w sztuce chodzi o to, by dzięki automatyzacji procesów nie marnować dostępnych zasobów. W tym zespole wystrzega się dużych inwestycji w urządzenia. W oddzieleniu od masowej produkcji, ilość wytwarzanych tematów jest dokładnie znana i polecana przez potrzeby rynku. Przy wykorzystywaniu założeń szczupłego zarządzania przy produkcji może pracować średnio o 50% pracowników mniej. Dodatkowo, wykorzystywana jest krótsza fizyczna powierzchnia, potrzeban do produkcji produkcji, a jeszcze oszczędzany jest czas pracy inżynierów.
Termin to pieniądz

Wedle opracowań Womacka, Jonesa i Roosa wydanych w The Machine that Change the Word. The Story of Lean Production wynika, że przy zastosowaniu założeń tej filozofii inżynierowie potrzebują o połowę mniej czasu do opracowania innowacyjnego produktu. Docelowo są to silne korzyści finansowe. Lean management ogranicza zasoby potrzebne do produkcji. Całość wspominania o produkcji liczy na optymalnym wykorzystaniu dostępnych materiałów i nowym zużywaniu zasobów. LM to przede każdym dostosowanie procesu produkcyjnego do bieżącej koniunktur na zbycie. Między sprzecznymi z ostatniego powodu Lean management pierwotnie grany w fabrykach, wszedł do rynku usługowego.
Początek, czyli praca po japońsku

zobacz również kredyty Kołobrzeg

By dobrze wiedzieć założenia szczupłego zarządzania warto wrócić do korzeni I korzeni jego stanięcia. Cała koncepcja zaczęła dopasowywać się zaraz po II wojnie światowej. Polem do wymian był japoński rynek motoryzacyjny, a pionierem drogi był inżynier Taichi Ohno, który sprawił System Produkcyjny Toyoty. Rozwijał koncepcję wprowadzając nowoczesne metody i narzędzia konieczne do optymalizacji procesu produkcyjnego. Ohno wprowadził głęboką tj. bezpośrednią obserwację procesów. Twierdził, że odpowiednie zarządzanie produkcją możliwe jest wyłącznie dzięki realnej obserwacji, i że właśnie wiedza wzięta z swego doświadczenia może spowodować wymarzone rezultaty. Wymagał od kadry kierowniczej fizycznej obecności na halach produkcyjnych (management by walking around), sam często korzystał z doświadczenia pracowników. Słuchał ich pomysłów. Sugerował się głosem tych, którzy na co dzień obsługiwali proces produkcyjny. To pomagało osiągać główny cel, czyli wyeliminowanie marnotrastwa.
Marnotrastwo zasobów

W trakcie tych obserwacji Ohno wskazał kilka typów niepotrzebnego marnowania zasobów, takich jak:

Oczekiwanie zatrudnionych w trakcie przestoju maszyn
Zbędny transport
Nadprodukcja
Nadmierne magazynowanie i zbędne zapasy
Utrzymywanie wielkiej liczbie surowców i materiałów

System Produkcyjny Toyoty zwracałem się nie dopiero na marnowaniu materiałów. Ohno wysoko cenił siłę ludzkich dłoni i charakterów, dlatego wystrzegał się marnowania energii pracowników. Zwracał szczególną uwagę na ostatnie, aby jak prawidłowo wykorzystać potencjał wszystkich ludzi. Spotkania managerów z gośćmi i słuchanie ich oferty to codzienność w systemie lean.
Tylko Japonia?

Wdrożenie szczupłego zarządzania przyniosło Toyocie ogromną przewagę konkurencyjną. Co zostało wychwycone przez zachodnie koncerny, tylko tak naprawdę potencjał metodyki lean został wykorzystany stosunkowo późno. Dotyczyło to zwykle z braku pełnej dokumentacji, Ohno i współpracujący z nim inżynierowie nie przygotowali oficjalnej dokumentacji, stąd te adaptacja recepty na rynku amerykańskim czy europejskim pokazała się trudniejsza.
The Machine That Changed the World

Do promocji pojęcia przyczyniła się wspomniana już publikacja The Machine That Changed the World wydana przez naukowców z Instytutu Technologii w Massachusetts. Książka ta powoduje szczegółowe porównanie wydajności motoryzacyjnych z Japonii z tymiż z USA i Europy. Wskazano na główne cele sukcesu produkcyjnego Toyoty. Analiza zafascynowała europejskich inwestorów. O filozofii Lean zaczęto dyskutować globalnie.

Przeprowadzki Moryń zadzwoń 666484444

Metodyka Just in Time

W książce badaczy wyszczególniono wszystkie składniki odpowiadające za sukces Systemu Produkcyjnego Toyoty. Głównym była metodyka Just in Time. To pojęcie, w którym każdy moment produkcji podawany jest na czas dzięki wykluczeniu systemu „pchanej” prac i zamienienia go systemem typu „pull”. System ssący pobiera materiał z poprzedniego procesu, lecz w okresie, gdy zaistniała faktyczna potrzeba zastąpienia zużytego materiału. Uznało to Toyocie zorganizować produkcję, jaka nie przesyca rynku. Firma produkowała oczywiście to, na co właśnie był zbyt.

Przeprowadzki Moryń zadzwoń 666484444

Implementacja Lean w oparciu o główne filary

Kolejnym podstawowym elementem odpowiedzialnym za sukces lean management jest automatyzacja. W Toyocie zajmowano się na myśleniu systemów produkcyjnych tak, aby wyeliminować wszystkie odchylenia z założonych standardów.

Szczupłe zarządzanie kładzie się na kilku ważnych założeniach:

Cenę produktu ocenia z punktu widzenia końcowego użytkownika. To klient ocenia końcowy owoc i definiuje przypisane mu ceny.
Strumień wartości wyznaczany dla każdego produktu. Zbiór czynności potrzebnych do wytworzenia produktu. Każde składniki powinny stanowić konkretne i jasno określone. Producent musi wiedzieć co układa się na cały proces, rozpocząwszy od czasu zakupu surowców.

Przeprowadzki Moryń zadzwoń 666484444

Tylko wtedy realne oszacowanie kosztów jest możliwe.
Ciągły przepływ – ceny w systemie produkcyjnym przechodzą w styl czysty i obchodzi toż każdej materii począwszy na środkach, oraz na informacji kończąc. W obecnym obowiązku wykorzystywana jest jeszcze metoda one-piece-flow, która zajmuje produkowanie w prawdziwych rolach. [1] System ssący – produkowane są tylko niezbędne części i tylko potrzebnych produktów. Małe grupy i tylko na stały sygnał.
Ciągłe udoskonalenie. To znakomita myśl metodyki Lean, dążenie do doskonałości w stylu filozofii Kaizen, istniej jeszcze przez wprowadzenie wielkich zmian.

Jak sektor usługowy korzysta z lean management?

Adaptacja metodyki szczupłego wydawania na potrzeby sektora usługowego przyniosły tak naprawdę dopiero lata 90. Po zastosowaniach w spółkach produkcyjnych na wszelkim świecie dostrzeżono potencjał drzemiący w tej metodzie. Nadmiar, który spowalnia realizację ten jest w wszelkim sektorze. Pojawił się pogląd na „odchudzenie” firm dostarczających usługi. Warto zaznaczyć, że wąskie podejście do metodyki lean bardzo obejmuje jej potencjał. Wtedy nie jest wyłącznie recepta na redukcję kosztów. To ciężka koncepcja, która pozwala na maksymalne wykorzystanie zasobów. To przede każdym inny forma myślenia, wokół którego powinno funkcjonować całe przedsiębiorstwo. Co istotne, lean menagment w bezpośrednich prawach zawiera troskę o wielką klasę produktu.
Nr 1 zasoby ludzkie

W trakcie wdrażanie metody pojawia się wiele problemów, między innymi stereotypy, które pojawiają się wokół tej drogi. Lean nie jest przekonaną skrzynką z urządzeniami. Adaptacja szczupłego zarządzania wymaga wielkich nowości w strukturze oraz obecne na innym tle: technicznym czy ekonomicznym. Ogromnym polem do koleje jest również rozwiązanie do użycia zasobów ludzkich. To myśl, która zajmuje się na stworzeniu pewnej kultury organizacji. Lean kładzie się na taniej hierarchii, duży nacisk kładziony jest na pozycję zespołową i szkolenia wewnętrze pracowników, którzy docelowo zyskują uniwersalną pozycję, nie są niezastąpieni, płynnie zmieniają stanowiska. Lean oszczędza zasoby, oszczędza te energię ludzką, minimalizują np. niepotrzebną rywalizację pomiędzy poszczególnymi działami
Zamiłowanie do doskonałości i feedback

Zamiłowanie do ciągłego udoskonalenia dzięki płynnym przepływom informacji między kadrą zarządzającą i ludźmi. Obawa o dobry feedback ma tu ogromne znaczenie. Odpowiedzialność montowana jest najbardziej na menagerów, którzy płacą za wewnętrzną organizację firmy. Pracownik natomiast jego okres toż najświętsza zaleta firmy. Może być on chroniony dzięki ogólnym integracjom stylów i robotyzacji procesów. To projekt na zarządzanie biznesem, który podejmuje się w wszelkim sektorze, ponadto w dziedzinie e-commerce.

Usprawnienie w e-commerce

W świecie sprzedaży online cały proces dostarczenia materiału do klienta zawiera także istotny składnik przesyłki kurierskiej. Jak usprawnić zaangażowania w przemyśle wysyłkowym? Tutaj narzędziem optymalizującym zapewne stanowić wzięcie z usług brokera. Automatyzacja systemu pomoże zaoszczędzić godzina i szybkość osób obsługujących przesyłki. Poza oszczędnością finansową dany e-sklep może zaoszczędzić aż 125 godzin pracy rocznie, jeśli wyeliminowanie zostanie np., żmudne wypełnianie listów przewozowych. To na rynku narzędzia takie jak np. porównywarka cen czy integracja z planem eBay, idą na optymalizację kosztów i etapu pracy.

Szczupła logistyka

Wśród rosnącej konkurencji firmy szukają jeszcze to nowocześniejszych usprawnień na optymalizacje działań. To zdrowy proces, jaki z pewnością będzie prowadzony w przyszłości. Ale takie wyjście do biznesu może posłużyć w osiągnięciu wyniku na przesyconym rynku. Nowa marka z dążeniem do redukcji kosztów i uproszczanie procesów, zmienił rynek KEP. Metodyka lean przydatna w projektowaniu transportu czy strategii magazynowania sprawdza się w sukcesie większości firm.

Źródło artykułu Zarządzanie w nurcie Lean. Automatyzacja logistyki

Przeprowadzki Moryń zadzwoń 666484444

0 0 votes
Daj ocenę

Imiona dla mężczyzny

EUGIENIUSZ

Imię: EUGIENIUSZ takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA EUGIENIUSZ – imię męskie pochodzenia greckiego, które składa się z dwóch słów: eu, oznaczającego dobry, szlachetny oraz genos –

Czytaj więcej »

DINESHKUMAR

Imię: DINESHKUMAR takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA Imię Dineshkumar ma hinduskie pochodzenie i składa się z dwóch słów: Dinesh, co oznacza „pan słońca” oraz kumar, co

Czytaj więcej »

MOHAMMAD AHMAD

Imię: MOHAMMAD AHMAD takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA Imię Mohammad Ahmad ma korzenie arabskie i oznacza „pochodzący z plemienia Mohammada” oraz „wspaniały, godny podziwu”. Osoby noszące

Czytaj więcej »

DYTER

Imię: DYTER takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA Imię Dyter może być pochodzenia germańskiego lub staroangielskiego. Oznacza ono „młodszy wojownik” lub „walczy z wilkiem”. Osoby noszące to

Czytaj więcej »

EEMIL

Imię: EEMIL takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA EEMIL to męskie imię o fińskim pochodzeniu. Znaczenie tego imienia nie jest jednoznaczne, ale można je interpretować jako „pracowity”

Czytaj więcej »

ALEKSANDRU

Imię: ALEKSANDRU takie Imię nosi: MĘŻCZYZNA Aleksandru to imię o greckim pochodzeniu, które w Polsce jest stosunkowo rzadko nadawane. Osoby noszące to imię charakteryzują się

Czytaj więcej »

Imiona dla kobiety

BENEDYKTA

Imię: BENEDYKTA takie Imię nosi: KOBIETA Imię Benedykta pochodzi od łacińskiego słowa „benedictus”, co oznacza „błogosławiony”. Osoby noszące to imię charakteryzują się zwykle szczególnym poczuciem

Czytaj więcej »

ESGUERRA

Imię: ESGUERRA takie Imię nosi: KOBIETA Niestety, imię Esguerra nie występuje w języku polskim i nie ma znaczenia ani charakterystyki związanej z ezoteryką. Jest to

Czytaj więcej »

RAJNHILDA

Imię: RAJNHILDA takie Imię nosi: KOBIETA Imię Rajnhilda jest pochodzenia germańskiego i składa się z dwóch części: „ragn” oznaczającego „rada” lub „decyzja” oraz „hild” oznaczającego

Czytaj więcej »

OLESŁAWA

Imię: OLESŁAWA takie Imię nosi: KOBIETA Imię Olesława pochodzi od starosłowiańskiego słowa „olesz” oznaczającego olchę – drzewo rosnące nad rzekami. Imię to jest bardzo rzadko

Czytaj więcej »

STEFANIA WANDA

Imię: STEFANIA WANDA takie Imię nosi: KOBIETA Imię Stefania Wanda jest połączeniem dwóch imion: Stefania, które pochodzi od greckiego słowa „stephanos”, co oznacza „wieniec”, oraz

Czytaj więcej »

ZIEMOWITA

Imię: ZIEMOWITA takie Imię nosi: KOBIETA ZIEMOWITA – znaczenie i charakterystyka imienia dla kobiety Imię Ziemowita pochodzi od słowa „ziemia” i jest związane z kultem

Czytaj więcej »
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments